«Powrót

Transpozycja unijnych przepisów dot. dyrektywy BBR

Transpozycja unijnych przepisów dot. dyrektywy BBR

Transpozycja unijnych przepisów dot. dyrektywy BBR

Komisja Europejska skierowała dziś do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawę przeciwko sześciu państwom członkowskim, w tym Polsce, z powodu niedokonania transpozycji unijnych przepisów dotyczących naprawy oraz restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków, tzw. dyrektywy BRR1 .

Dyrektywa BRR została przyjęta w 2014 roku zaledwie z kilkumiesięcznym terminem na wdrożenie. W Polsce prowadzone już były wówczas prace nad legislacją krajową w tym obszarze. W tej sytuacji konieczne stało się dostosowanie projektowanych przepisów krajowych do ostatecznej wersji dyrektywy. Zdecydowano również, by jednym aktem prawnym wdrożyć nie tylko przepisy dyrektywy BRR, ale również przepisy dot. systemów gwarancji depozytów, tzw. dyrektywy DGS2 , tak by oba obszary uregulować w sposób kompleksowy. Tym aktem ma być nowa ustawa o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji.

Regulowana materia jest wyjątkowo skomplikowana, wprowadza nowatorskie, dotychczas nieistniejące w systemie prawnym rozwiązania Nowy projekt ustawy, który został przygotowany przez Ministerstwo Finansów w lutym 2015 r. i przekazany w marcu 2015 r. do ponownych konsultacji społecznych, liczył ponad 327 artykułów oraz ok. 100 przepisów zmieniających inne ustawy. W toku uzgodnień do tej wersji projektu zgłoszono ok. 500 stron uwag i odbyło się 7 konferencji uzgodnieniowych. Pomimo intensywnych prac, a jednocześnie dbając o należytą staranność prac, proces uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych udało się zakończyć dopiero w sierpniu br. Pozwoliło to na przyjęcie projektu przez Komitet do Spraw Europejskich w dniu 7 października br. oraz Komitet Rady Ministrów w dniu 22 października br. W następnej kolejności zostanie on skierowany do rozpatrzenia przez Komisję Prawniczą, a następnie do przyjęcia przez Radę Ministrów.

Podobny problem z wdrożeniem przedmiotowych przepisów wystąpił w kilkunastu innych państwach członkowskich. Części z nich udało się w trakcie roku wdrożyć te przepisy. 28 maja br. Komisja Europejska przesłała w sumie jedenastu państwom członkowskim tzw. uzasadnione opinie, w których wezwała je do transpozycji dyrektywy. Dziś Komisja Europejska skierowała sprawę w sumie wobec sześciu państw członkowskich: Republiki Czeskiej, Luksemburga, Holandii, Polski, Rumunii i Szwecji.

Wdrożenie przedmiotowych przepisów pozostaje priorytetem dla rządu. W przypadku dokonania takiego wdrożenia przed rozpatrzeniem sprawy przez Trybunał Sprawiedliwości UE możliwe będzie podjęcie przez Komisję Europejską decyzji o wycofaniu sprawy, na co KE wskazała wprost ogłaszając dziś swoją decyzję o pozwie.
____________________________

1Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2014/59/UE z dnia 15 maja 2014 r. ustanawiająca ramy na potrzeby prowadzenia działań naprawczych oraz restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji w odniesieniu do instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych oraz zmieniająca dyrektywę Rady 82/891/EWG i dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2001/24/WE, 2002/47/WE, 2004/25/WE, 2005/56/WE, 2007/36/WE, 2011/35/UE, 2012/30/UE i 2013/36/EU oraz rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1093/2010 oraz nr 648/2012.

2Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2014/49/UE z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie systemów gwarancji depozytów.

«Powrót