«Powrót

Wizyta gubernatora Banku Rozwoju Rady Europy w Polsce

Wizyta gubernatora Banku Rozwoju Rady Europy w Polsce

Wizyta gubernatora Banku Rozwoju Rady Europy w Polsce

Wiceminister finansów Leszek Skiba, gubernator Banku Rozwoju Rady Europy Rolf Wenzel i ich współpracownicy podczas spotkania

1 czerwca 2017 r. wiceminister finansów Leszek Skiba spotkał z gubernatorem Banku Rozwoju Rady Europy (BRRE) Rolfem Wenzlem. Rozmowa dotyczyła potencjalnych, przyszłych obszarów wsparcia finansowego przez BRRE oraz kwestii instytucjonalnych i dotyczących zarządzania Bankiem.

Podczas spotkania podkreślono bardzo dobre relacje pomiędzy Polską a Bankiem oraz omówiono potencjalne, przyszłe obszary wsparcia. Gubernator Wenzel podkreślił duże zainteresowanie małych i średnich przedsiębiorstw działających na terenie Polski finansowaniem swoich przedsięwzięć pożyczkami udzielanymi przez BRRE za pośrednictwem banków komercyjnych (np. PKO Bank Polski, BZ-WBK, Pekao SA). Przyczynia się to do poszerzenia oferty instrumentów finansowych dostępnych dla podmiotów gospodarczych. Minister L. Skiba pozytywnie ocenił dobre wyniki finansowe Banku i jego plany rozwojowe, w tym dotyczące finansowania projektów w Polsce. Omówiono ponadto zaangażowanie BRRE w projekty infrastrukturalne realizowane przez Rząd RP, tj. Projekt Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Rzeki Odry oraz Odry i Wisły.

BRRE jest instrumentem finansowym Rady Europy, w którym uczestniczy 41 (z 48) państw członkowskich Rady. Instytucję tę powołano w 1956 r. do realizacji celów społecznych przez kredyty udzielane na preferencyjnych warunkach. Służą one wsparciu obszarów takich jak spójność społeczna (np. mieszkalnictwo dla osób z niskim dochodem, tworzenie i utrzymywanie miejsc pracy, poprawa warunków życia w obszarach miejskich i wiejskich, pomoc dla uchodźców, migrantów, osób wysiedlonych), zarządzanie środowiskiem (usuwanie skutków i zapobieganie katastrofom naturalnym i ekologicznym, ochrona środowiska, ochrona i rehabilitacja dziedzictwa historycznego i kulturowego) oraz wspieranie infrastruktury publicznej o znaczeniu społecznym (zdrowie, edukacja i szkolenia zawodowe).
 

«Powrót