«Powrót

Zawieszenie działalności Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa

Zawieszenie działalności Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa

Zawieszenie działalności Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) 10 sierpnia 2015 r. podjęła decyzję o ustanowieniu z dniem 11 sierpnia 2015 r. zarządu komisarycznego w Spółdzielczym Banku Rzemiosła i Rolnictwa z siedzibą w Wołominie (posługującym się nazwą handlową „SK bank"). Decyzją z 20 listopada 2015 r. KNF zawiesiła z dniem 21 listopada 2015 r. działalność SK banku oraz zapowiedziała wystąpienie do właściwego sądu z wnioskiem o ogłoszenie jego upadłości.

Z dniem wystąpienia przez Komisję do sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa nastąpi spełnienie warunku gwarancji w rozumieniu ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym (Dz. U. z 2014 r. poz. 1866, z późn. zm.) wobec SK Banku, a Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) rozpocznie działania związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem wypłat środków gwarantowanych deponentom.

Zgodnie z ustawą o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym gwarantowane środki są wypłacane przez Fundusz w terminie 20 dni roboczych liczonych od dnia złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości banku spółdzielczego. W całości gwarantowane są przez BFG depozyty łącznie do równowartości w złotych 100 000 euro, niezależnie od liczby rachunków posiadanych przez deponenta w danym banku. W przypadku rachunku wspólnego każdemu ze współposiadaczy przysługuje odrębny limit środków gwarantowanych.

SK Bank od lat podlegał nadzorowi KNF, który posiadał wszelkie uprawnienia do weryfikacji dokumentów dostarczonych przez bank zgodnie z obowiązującymi przepisami. W sierpniu 2015 r. SK bank uzyskał wsparcie finansowe w postaci kredytu w wysokości 500 mln zł, udzielonego przez Narodowy Bank Polski, który został częściowo poręczony przez Ministra Finansów.

„Każda upadłość banku budzi zainteresowanie opinii publicznej. Dlatego też Ministerstwo Finansów zbada czy działania KNF w ubiegłych latach były adekwatne do sytuacji bilansowej SK Banku i czy były podejmowane bez zbędnej zwłoki. Dotyczy to zwłaszcza okresu od 23 marca br., tj. od złożenia wniosku do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa" – powiedział minister finansów Paweł Szałamacha.

«Powrót