Uczciwi podatnicy mogą być spokojni - Gazeta Polska Codziennie - 22 czerwca 2017 r.

Uczciwi podatnicy mogą być spokojni - Gazeta Polska Codziennie - 22 czerwca 2017 r.

Uczciwi podatnicy mogą być spokojni - Gazeta Polska Codziennie - 22 czerwca 2017 r.

Na początku marca zaczęła funkcjonować Krajowa Administracja Skarbowa.
Co ta zmiana przyniosła podatnikom?

Reforma zapewnia podatnikom łatwy dostęp do urzędów, które stają się nowocześniejsze i bardziej przyjazne dla podatników. Krajowa Administracja Skarbowa dąży do uproszczenia obsługi klienta, kładzie większy nacisk na przyjazną obsługę uczciwych podatników i właściwą obsługę dużych podmiotów, dostosowaną do ich specyfiki. Wszystkie urzędy działające w ramach KAS zobligowane są do respektowania zasad, które przewiduje Konstytucja dla biznesu podczas rozpatrywania spraw z udziałem przedsiębiorców, m.in. domniemania uczciwości przedsiębiorcy, udzielania informacji i przyjaznej interpretacji przepisów.Wprowadzono jednolitą informację podatkową i celną. W ramach KAS powstała ogólnopolska Krajowa Informacja Skarbowa, która zapewnia jednolite indywidualne interpretacje przepisów prawa podatkowego oraz informację podatkową i celną, udzielaną różnymi kanałami komunikacji: za pośrednictwem infolinii, a także w formie elektronicznej.

A co z kontrolami, na które podatnicy do tej pory często się skarżyli?

Zmieniły się również kwestie dotyczące kontroli. Jest ich mniej, a KAS skupia się na kontrolach skutecznych, przeprowadzanych tam, gdzie występują nieprawidłowości. Skoncentrowanie działań dotyczących zwalczania oszustw i przestępczości podatkowej w jednym urzędzie celno-skarbowym umożliwia sprawne przygotowanie i przeprowadzenie kontroli. Pozwala to na szybszy przepływ informacji i skuteczniejszą walkę z oszustami, których działalność zagraża uczciwemu biznesowi.

Które spośród działań rządu i Ministerstwa Finansów uznałby Pan za najważniejsze w walce z szarą strefą i przestępczością gospodarczą w Polsce?

Myślę, że najważniejsze nasze działania opierają się na trzech pakietach – paliwowym, energetycznym i przewozowym, a także Jednolitym Pliku Kontrolnym. Pakiet paliwowy to zmiany legislacyjne, których celem było ograniczenie dotychczasowych strat skarbu państwa z tytułu nielegalnego obrotu paliwami. Ponieważ proceder oszustw podatkowych w obrocie paliwami związany był głównie z ich wewnątrzwspólnotowym nabyciem, dokonywanym za pośrednictwem zarejestrowanych odbiorców, istotne było wprowadzenie zmian w ustawie o Vacie. Przyjęte rozwiązania już przyczyniły się do wyeliminowania części podmiotów, których celem były oszustwa w Vacie w transakcjach nabyć wewnątrzwspólnotowych. Nowelizacja przepisów pozwoliła też na eliminację obejścia przez podmioty obowiązku posiadania koncesji na obrót paliwami z zagranicą i związanego z tym wymogu złożenia zabezpieczenia majątkowego w wysokości 10 mln zł. Pakiet energetyczny, czyli zmiana ustawy Prawo energetyczne, spowodował, że koncesje na obrót paliwami z zagranicą są przyznawane wyłącznie podmiotom mającym siedzibę w Polsce lub przedsiębiorstwom zagranicznym, które zarejestrowały oddział w Polsce i za jego pośrednictwem będą wprowadzały do Polski paliwa płynne. Ustawa daje rozwiązania prawne nakierowane na zwiększenie kontroli nad obrotem paliwami. Każdy przywóz do Polski dwóch podstawowych gatunków paliw ciekłych – benzyny silnikowej oraz oleju napędowego – rodzi obowiązki np. posiadania koncesji lub wpisu do rejestru. Ustawa ta powiększa również katalog czynów sankcjonowanych karami pieniężnymi i katalog przestępstw.

Na tym polu służby skarbowe odnoszą dziś duże sukcesy, co widać po rosnących wpływach do budżetu i zwiększonych obrotach legalnie działających firm paliwowych. A co przyniósł pakiet przewozowy?

Nieewidencjonowany obrót towarami, w tym wyrobami akcyzowymi osłabia gospodarkę. Nieuczciwym firmom przynosi wysokie zyski, które mogą być wykorzystywane do finansowania działalności przestępczej. Istotą pakietu przewozowego było objęcie monitorowaniem przemieszczenia szczególnie wrażliwych podatkowo towarów, którymi są paliwa płynne, susz tytoniowy i alkohol całkowicie skażony. Zwracam uwagę, że monitorowaniem objęte są towary należące do grupy najwyższego ryzyka ze względu na naruszenia przepisów prawa podatkowego. Uczciwe podmioty z tych trzech branż płacą najwyższe podatki w naszym kraju. Zatem wprowadzone obowiązki chronią rynek i zapewniają uczciwą konkurencję.

Przedsiębiorcy obawiali się trochę Jednolitego Pliku Kontrolnego. Czy słusznie?

Jednolity Plik Kontrolny jest zbiorem danych, tworzonym z systemów informatycznych podmiotu gospodarczego poprzez bezpośredni ich eksport, zawierającym informacje o operacjach gospodarczych za dany okres. Efektem wprowadzenia JPK jest skrócenie czasu kontroli, zmniejszenie jej uciążliwości dla przedsiębiorców oraz obniżenie kosztów dla administracji skarbowej. Korzyścią dla pracowników urzędów jest automatyzacja weryfikacji danych umożliwiająca szybkie przeprowadzenie czynności sprawdzających i kontroli. Dostęp do uporządkowanych danych elektronicznych pozwala na szybkie ustalanie nieprawidłowości i skuteczniejszą walkę z wyłudzeniami VAT-u czy unikaniem opodatkowania.

Jakie są dalsze plany resortu finansów w zakresie zmian w systemie podatkowym?

Od tego roku obniżyliśmy CIT dla zdecydowanej większości płatników tego podatku. Wcześniej stawka dla nich wynosiła 19 proc., a teraz 15. Dla najmniej zarabiających podnieśliśmy kwotę wolną od podatku i planujemy jej dalszy wzrost. Nie ma żadnych planów, które wiązałyby się z podwyżkami stawek podatków. W dalszym ciągu będziemy troszczyli się o wpływy podatkowe do budżetu. Będziemy zasypywali tę wielką lukę – nie tylko w Vacie. Dlatego pracujemy nad kolejnymi elementami uszczelniającymi. Poza split payment trwają prace nad tzw. STIR. Ma on umożliwić ocenę od strony bankowej ryzyka wyłudzenia VAT-u i dać instrumenty, które w ostateczności uniemożliwią wyprowadzenie wyłudzonych z budżetu pieniędzy za granicę. Walczymy także z optymalizacjami podatkowymi, wykorzystując wprowadzone w ubiegłym roku przez nas przepisy klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Regularnie publikujemy kolejne ostrzeżenia przed próbami takich nieuczciwych działań. Oczywiście w tym wszystkim bardzo ważne są działania Krajowej Administracji Skarbowej. Rozproszone dotąd służby po konsolidacji stały się skuteczniejsze. Dzięki właściwemu przepływowi informacji zdecydowanie szybciej możemy zatrzymać m.in. karuzele podatkowe.

Rozmawiał: Mariusz Andrzej Urbanke