Komitet Standardów Rachunkowości na posiedzeniu w dniu 15 grudnia 2015 r. podjął uchwałę przyjmującą nowelizację KSR Nr 7 „Zmiany zasad (polityki) rachunkowości, wartości szacunkowych, poprawianie błędów, zdarzenia następujące po dniu bilansowym – ujęcie i prezentacja".
Celem Nowelizacji KSR Nr 7 było dostosowanie jego zapisów do zmienionych przepisów ustawy o rachunkowości ustawą z dnia 23 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o rachunkowości oraz innych ustaw (Dz. U z 2015 r. poz. 1333). Zmiana ustawy wynikała z konieczności implementacji dyrektywy ws. rachunkowości, odnośnie m. in. nowej kategorii jednostek – jednostek małych. Wprowadzone zostały również inne uproszczenia w rachunkowości, podyktowane zmieniającym się środowiskiem gospodarczym.
Z związku z powyższym główne zmiany zapisów KSR Nr 7 dotyczą zmiany (rozszerzenia) katalogu jednostek, do których adresowane są uproszczenia: z tytułu klasyfikowania umów leasingu według kryteriów określonych przepisami prawa podatkowego zamiast przepisami ustawy o rachunkowości, dotyczące zaniechania ustalania rezerw i aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego oraz stosowania do wyceny instrumentów finansowych wyłącznie przepisów ustawy zamiast przepisów odpowiedniego rozporządzenia Ministra Finansów.
Ponadto w znowelizownym KSR Nr 7 odzwierciedlenie znalazły przepisy ustawy o rachunkowości dotyczące rozszerzenia, doprecyzowania i uprządkowania zapisów jej załączników.
Znowelizowany KSR Nr 7 ma zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań finansowych sporządzonych za rok obrotowy rozpoczynający się w 2016 roku, z możlwością jego wcześniejszego zastosowania.
Standard, którego tekst znajduije się w zakładce Krajowe Standardy Rachunkowości, został przekazany do publikacji w Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów.