18 maja w siedzibie Wyższej Szkoły Cła i Logistyki w Warszawie odbyła się konferencja dla przedsiębiorców pt. „Służba Celna dla biznesu". Konferencja została zorganizowana pod wspólnym patronatem Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów, Szefa Służby Celnej Jacka Kapicy oraz Przewodniczącego Rady Konsultacyjnej Służby Celnej prof. dr hab. Wiesława Czyżowicza. W konferencji wzięło udział ponad 230 osób, które po obradach plenarnych, mogły w 6 tematycznych panelach uzyskać od ekspertów szczegółowe odpowiedzi na nurtujące ich pytania z zakresu prowadzenia biznesu w Polsce
Współorganizatorami konferencji była również Krajowa Izba Gospodarcza oraz gospodarz spotkania - Wyższa Szkoła Cła i Logistyki w Warszawie. Uczestnicy Konferencji mieli okazję zapoznać się zarówno z nowymi rozwiązaniami organizacyjnymi podejmowanymi w Służbie Celnej, jak i projektowanymi zmianami prawnymi, dotyczącymi zagadnień celnych i podatkowych.
W swoim wystąpieniu Szef Służby Celnej Jacek Kapica poinformował o zmianach dokonywanych wewnątrz Służby Celnej, jak również o działaniach podejmowanych na rzecz ułatwień i uproszczeń dla biznesu.
W dalszej części Dyrektor Departamentu Polityki Celnej Tomasz Michalak zapoznał uczestników Konferencji z systemami informatycznymi, budowanymi w ramach Programu e-Cło. Poinformował o planowanych w najbliższym czasie zmianach w ustawodawstwie celnym lub przepisach, mających wpływ na działania organów celnych.
Zagadnienia systemów informatycznych, w tym zwłaszcza systemu SZPROT, przedstawiła Urszula Dyszlewicz, Naczelnik w Departamencie Polityki Celnej, zaś aktualne i projektowane ułatwienia i uproszczeniach dla podmiotów gospodarczych omówił w swojej prezentacji Piotr Pogorzelski, Zastępca Dyrektora w tym Departamencie.
W trakcie Konferencji, z okazji dwusetnego wydania periodyku „Monitora Prawa Celnego i Podatkowego", jego Redaktor Naczelny Jan Brodziński otrzymał od Szefa Służby Celnej pamiątkowy zegar.
Zaproponowana przez Służbę Celną możliwość bezpośrednich konsultacji z ekspertami spotkała się z dużym zainteresowaniem, zwłaszcza dotyczyło to procedur uproszczonych i instytucji Upoważnionego Przedsiębiorcy (AEO). Przez ok. 2 godziny w 6 salach eksperci odpowiadali na indywidualne pytania uczestników Konferencji. Pytania zadane w trakcie konsultacji zostały zanotowane przez ekspertów Służby Celnej i w najbliższym czasie odpowiedzi zostaną zamieszczone na portalu Służby Celnej w zakładce Rady Konsultacyjnej Służby Celnej.