Euro w Polsce, Pełnomocnik Rządu ds. Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską

«Powrót

Czerwcowe wydanie Monitora Konwergencji Nominalnej

Czerwcowe wydanie Monitora Konwergencji Nominalnej

Czerwcowe wydanie Monitora Konwergencji Nominalnej

W dziale „Analizy i materiały informacyjne" serwisu internetowego Pełnomocnika Rządu do Spraw Wprowadzenia Euro Przez Rzeczpospolitą Polską zamieszczono najnowsze, czerwcowe wydanie Monitora konwergencji nominalnej, publikacji Biura Pełnomocnika, w której przedstawiony jest bieżący stan wypełnienia przez Polskę i inne kraje Unii Europejskiej kryteriów konwergencji. Z przeprowadzonej analizy wynika, że Polska wypełnia obecnie jedno z czterech kryteriów konwergencji nominalnej.

Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych (dalej gg.) w 2012 r. wyniósł -3,9% PKB, a dług 55,6% PKB. Kryterium fiskalne pozostaje niewypełnione ze względu na nałożoną na Polskę procedurę nadmiernego deficytu. Jednocześnie, 29 maja br. Komisja Europejska zarekomendowała wydłużenie terminu na redukcję nadmiernego deficytu sektora gg. przez Polskę do 2014 r. Decyzja w tej sprawie zostanie podjęta przez Radę UE w dniu 21 czerwca br.

W kwietniu br. Polska wypełniała kryterium stóp procentowych. Średnia długoterminowa stopa procentowa za ostatnie 12 miesięcy wyniosła 4,4% (spadek o 0,2 pkt. proc. w stosunku do marca br.), a tym samym po raz kolejny ukształtowała się na poziomie historycznego minimum. Jednocześnie wartość ta była o 0,3 pkt. proc. niższa od wartości referencyjnej, która wyniosła 4,7%. Wartość referencyjna w bieżącym wydaniu Monitora została wyliczona w oparciu o dane dotyczące Szwecji i Łotwy. Bazując na treści Raportu o konwergencji 2012, opublikowanego przez Komisję Europejską w maju 2012 r., z grupy referencyjnej po raz kolejny wykluczono Grecję, jako państwo objęte programem pomocowym UE/MFW.

W kwietniu br. Polska nie wypełniała kryterium stabilności cen. Średnie 12-miesięczne tempo wzrostu indeksu HICP wyniosło 2,7% (spadek o 0,3 pkt. proc. w stosunku do marca br.). Równocześnie odnotowano spadek wartości referencyjnej o 0,2 pkt. proc. do poziomu 2,3%. Wartość referencyjna została obliczona na podstawie danych z 3 państw o najbardziej stabilnych cenach: Grecji, Szwecji i Łotwy. Majowe prognozy Komisji Europejskiej implikują wypełnienie przez Polskę kryterium stabilności cen od III kw. 2013 r.

Kryterium kursu walutowego nie jest wypełnione ze względu na fakt, że Polska nie uczestniczy w mechanizmie ERM II.
 

«Powrót