Euro w Polsce, Pełnomocnik Rządu ds. Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską

«Powrót

Czwarty numer Monitora opinii publicznej nt. euro w Polsce

Czwarty numer Monitora opinii publicznej nt. euro w Polsce

Czwarty numer Monitora opinii publicznej nt. euro w Polsce

W dziale „Analizy i materiały informacyjne" serwisu internetowego Pełnomocnika Rządu ds. Wprowadzenia Euro ukazał się kolejny numer Monitora opinii publicznej, publikacji Biura Pełnomocnika, przedstawiającej aktualne wyniki badań opinii publicznej dotyczące wprowadzenia euro w Polsce.

W porównaniu z wynikami poprzedniego badania sprzed roku odnotowano ustabilizowanie się poparcia dla wprowadzenia euro w Polsce na poziomie niższym niż przed eskalacją kryzysu w strefie euro. Zwolennicy euro stanowią obecnie 31% badanych, podczas gdy jego przeciwnicy – 56%.

Chociaż od ostatniego badania nieznacznie zmalał odsetek osób wskazujących, że „wprowadzenie euro nie przyniesie korzyści", to jednocześnie znacznie wzrósł odsetek osób, które nie negują pozytywnych stron wprowadzenia euro, ale nie potrafią ich wskazać (25%, wzrost o 6 pkt. proc.). Nastąpił również znaczny spadek wskazań poszczególnych spodziewanych korzyści z wprowadzenia euro w Polsce. Wynik ten w naszej opinii wiąże się ze znacznym wzrostem niepewności dotyczącej bilansu korzyści i kosztów z wprowadzenia euro w kontekście trwającego kryzysu w strefie euro oraz podejmowanych prób jego rozwiązania.

Równocześnie, oddaliła się preferowana przez badanych data wprowadzenia euro w Polsce, co wydaje się spójne ze wspomnianym wyżej ogólnym wzrostem niepewności dotyczącym przyszłego funkcjonowania strefy euro. Warto w tym kontekście zaznaczyć, iż stabilizacja sytuacji w strefie euro jest podstawowym warunkiem dla określenia przez Rząd ścieżki integracji Polski ze strefą euro (por. filary strategii integracji określone w przyjętej przez Radę Ministrów Aktualizacji Programu Konwergencji 2012.

Nowy Monitor prezentuje wyniki badań przeprowadzonych w październiku br. przez Ipsos Sp. z o.o. na zlecenie Ministerstwa Finansów na reprezentatywnej próbie ogólnopolskiej, w zestawieniu z ostatnimi (kwietniowymi) wynikami badań Eurobarometru z serii Flash Eurobarometer, Introduction of the euro in the more recently acceded Member States.

«Powrót