Euro w Polsce, Pełnomocnik Rządu ds. Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską

«Powrót

Nowe Euroopracowanie nt. doświadczeń innych państw w zakresie wypełnienia kryterium stabilności kursowej

Nowe Euroopracowanie nt. doświadczeń innych państw w zakresie wypełnienia kryterium stabilności kursowej

Nowe Euroopracowanie nt. doświadczeń innych państw w zakresie wypełnienia kryterium stabilności kursowej

Ukazał się nowy numer publikacji Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską z cyklu Euroopracowania, w którym skoncentrowano się na doświadczeniach 19 państw UE związanych z wypełnieniem kryterium stabilności kursowej. Należy do nich 17 aktualnych państw strefy euro oraz Litwa i Łotwa.

Opracowanie bazuje głównie na Raportach o konwergencji EBC i KE oraz publikacjach banków centralnych poszczególnych państw dotyczących ich polityki kursowej. Szczególny nacisk położono na następujące zagadnienia:

  • reżim kursowy przed wejściem do ERM II i jego implikacje dla stabilności kursowej wewnątrz systemu;
  • czas uczestnictwa w ERM II i precedensy związane z pozytywną oceną stabilności kursowej po okresie krótszym niż 24 miesiące;
  • zmienność kursu walutowego przed wejściem do ERM II i w trakcie uczestnictwa w systemie;
  • interwencje walutowe, zasób rezerw walutowych i interpretacja sytuacji na rynku walutowym jako „poważne napięcia" przez KE i EBC;
  • zestaw wskaźników pomocniczych związanych z oceną stabilności kursowej i jego ewolucja;
  • zobowiązania w zakresie reform strukturalnych przy wejściu do ERM II;
  • doświadczenia związane z presją aprecjacyjną w okresie realnej konwergencji.

Dotychczasowa praktyka związana ze stosowaniem kryterium stabilności kursowej pozwala zrozumieć podstawowe mechanizmy związane z prowadzeniem polityki gospodarczej w okresie przed i po wejściu do ERM II. Pomaga ona również zinterpretować zapisy traktatowe dotyczące stabilności kursu walutowego w sposób możliwie zbliżony do tego, który zastosowałyby KE i EBC.

Euroopracowanie przygotowano w ramach prac Zespołu Roboczego ds. Makroekonomicznych w międzyinstytucjonalnej strukturze organizacyjnej ds. wprowadzenia euro w Polsce; powinno ono jednak być interesującą lekturą dla każdego Czytelnika zainteresowanego polską i europejską polityką kursową.

«Powrót