Euro w Polsce, Pełnomocnik Rządu ds. Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską

«Powrót

Nowy Eurobarometr – zróżnicowane poparcie dla euro w UE

Nowy Eurobarometr – zróżnicowane poparcie dla euro w UE

Nowy Eurobarometr – zróżnicowane poparcie dla euro w UE

Pod koniec lipca br. Komisja Europejska opublikowała wyniki kilku badań Eurobarometru, obejmujących okres od jesieni ub. r. do wiosny br. Poparcie dla euro w UE jest zróżnicowane, przy czym bardziej pozytywny stosunek charakteryzuje państwa strefy euro niż kraje pozostające poza nią.

Opublikowane zostały wyniki trzech różnych serii badań:

Ogólny wniosek płynący z powyższych badań jest taki, że poparcie dla euro w Unii Europejskiej jest mocno zróżnicowane. Bardziej pozytywnym stosunkiem do euro charakteryzują się państwa strefy euro – w tej grupie dwie trzecie (67%) respondentów wyraziło opinię, że euro jest dobrą rzeczą dla UE, natomiast 24% miało przeciwne zdanie (Flash Eurobarometer, 335). W tym ostatnim przypadku od 2010 r. nastąpił wzrost o 7 pkt. proc. odsetka respondentów, którzy wskazali na tę odpowiedź. Na uwagę zasługuje fakt, że najwyższym poparciem euro cieszy się w Grecji, gdzie ponad trzy czwarte respondentów (77%) wyraziło pozytywną opinię, a także w Hiszpanii (73%). Najniższe w tej grupie państw poparcie dla euro odnotowano w Estonii (59%), państwie o najkrótszym stażu w strefie euro (członkostwo od stycznia 2011 r.), co jednak wydaje się mieć związek z najwyższym odsetkiem osób, które nie potrafiły ocenić wpływu wprowadzenia euro – było ich aż 21%.

W grupie nowych państwach członkowskich UE przygotowujących się do przystąpienia do strefy euro (NMS-7), tj. Bułgarii, Czechach, Litwie Łotwie, Polsce, Rumunii i Węgrach (Flash Eurobarometer, 449) sytuacja wygląda odmiennie. W tej grupie państw niemal połowa respondentów (47%) opowiedziała się przeciwko idei wprowadzenia euro w ich krajach. Nie jest jednak możliwe precyzyjne porównanie tych danych z wcześniejszymi, ponieważ od listopada 2011 r. pytanie zostało przeformułowane (wcześniej respondenci byli pytani o to, czy cieszą się (czy nie) z faktu, że euro mogłoby zastąpić ich walutę narodową). W grupie państw NMS-7, tak jak w ubiegłych latach, najwyższym poparciem euro cieszy się w Rumunii, gdzie prawie dwie trzecie (64%) respondentów popiera ideę wprowadzenia euro w ich kraju, natomiast najniższe poparcie odnotowano w eurosceptycznych Czechach (13%). W Polsce 44% respondentów popiera wprowadzenie euro, natomiast 54% badanych miało przeciwne zdanie.

W porównaniu do ubiegłego roku, w całej Unii Europejskiej odnotowano natomiast nieznaczny spadek poparcia społecznego dla idei Unii Gospodarczej i Walutowej ze wspólną walutą, euro (Standard Eurobarometer, 77). Chociaż wciąż większość respondentów (52%) odpowiada się za UGW i euro (odsetek respondentów przeciwnych UGW wyniósł 40%), to jednak poziom tego poparcia jest najniższy w historii od czasów utworzenia strefy euro w 1999 r.

Pozostałe kluczowe aspekty badań dotyczących Polski i pozostałych państw z grupy NMS-7, takie jak poinformowanie o euro, preferowana perspektywa wprowadzenia euro oraz postrzegane korzyści i obawy zostaną omówione w kolejnym numerze Monitora Opinii Publicznej.

 

«Powrót