Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych
Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych
Źródło: Departament Rachunkowości
- Nie posiadam certyfikatu księgowego a w przyszłości chciałabym założyć biuro rachunkowe. Czy po deregulacji zawodów potrzebuję specjalnych uprawnień do prowadzenia takiej działalności?
„Ustawa deregulacyjna" wprowadziła dereglamentację usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, co oznacza, iż czynności z tego zakresu może wykonywać każda osoba, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych i niekaralność za ściśle określony katalog przestępstw, tj. za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, za przestępstwo skarbowe oraz za czyn określony w rozdziale 9 ustawy o rachunkowości, a także posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nie jest zatem wymagane posiadanie żadnych uprawnień.
- Posiadam certyfikat księgowy, czy obecnie po deregulacji jest on nadal ważny?
Osoby posiadające certyfikaty księgowe czy też świadectwa kwalifikacyjne, wydane na podstawie dotychczasowych przepisów, mogą się nimi nadal posługiwać w celu potwierdzania kwalifikacji zawodowych. Wykaz osób, które uzyskały certyfikat księgowy (świadectwo kwalifikacyjne) jest zamieszczony na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.
- Złożyłam wniosek o certyfikat księgowy przed 9 sierpnia 2014r. czy zostanie rozpatrzony?
Ustawa deregulacyjna, w przepisach przejściowych, uwzględniła sytuację osób, które złożyły wniosek o wydanie certyfikatu księgowego przed dniem jej wejścia w życie. Wnioski takie zostaną rozpatrzone na podstawie dotychczasowych przepisów.
- Czy można prowadzić biuro rachunkowe (prowadzić usługowo księgi rachunkowe) w formie działalności nierejestrowanej, o której mowa w art. 5 ustawy Prawo przedsiębiorców?
Przepisy ustawy Prawo przedsiębiorców stanowią obecnie kluczową regulację polskiego prawa gospodarczego. Jednakże szczegółowe przepisy odrębnych ustaw mogą regulować jakieś kwestie i zagadnienia w odmienny sposób, w myśl zasady lex specialis derogat legi generali. Norma zawarta w art. 76a ust. 1 ustawy o rachunkowości wyraźnie wskazuje, iż usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych jest działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców, nie dopuszczając jednocześnie w tej kwestii żadnych wyjątków. Oznacza to, że działalność gospodarcza polegająca na świadczeniu usług w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych, nie może być prowadzona w formie działalności nierejestrowanej, o której mowa w art. 5 ust. 1 ustawy Prawo przedsiębiorców.
| Informacje o publikacji dokumentu Data utworzenia: 10.09.2012 | Data publikacji: 10.09.2012 11:48 | Data ostatniej modyfikacji: 24.07.2018 10:48 | Autor: Departament Rachunkowości | Osoba publikująca: Aneta Gołdyń | Osoba modyfikująca: Aneta Gołdyń | | |