Rada ECOFIN jest jedną z 10 formacji Rady UE, jednocześnie jedną z 3 najstarszych konfiguracji (obok Rady do spraw rolnictwa i Rady do spraw ogólnych). Członkami Rady ECOFIN są przedstawiciele państw członkowskich UE w randze ministrów konstytucyjnych do spraw finansowych lub gospodarczych. W Polsce ministrem właściwym do udziału i prezentowania wiążącego stanowiska na posiedzeniach tej formacji Rady jest minister finansów.
W zakresie właściwości Rady ECOFIN są kwestie związane z koordynacją polityk gospodarczych państw członkowskich UE. Rada ECOFIN zajmuje się także monitorowaniem polityk budżetowych i finansów publicznych tych państw, w tym podejmuje decyzje w ramach procedury nadmiernego deficytu. Zapewnia prawidłowe funkcjonowanie unii gospodarczej i walutowej oraz przyjmuje stosowne środki w odniesieniu do wspólnej waluty jaką jest euro. W tym ostatnim zakresie prawo głosu przysługuje jedynie państwom strefy euro. Rada ECOFIN posiada także kompetencje w zakresie usług finansowych i podatków oraz budżetu UE.
Rada ECOFIN podejmuje decyzje głównie większością kwalifikowaną, po konsultacji lub w ramach współdecydowania z Parlamentem Europejskim. Wyjątek stanowią kwestie dotyczące podatków, gdzie decyzje Rady ECOFIN zapadają jednomyślnie.
Posiedzenia Rady ECOFIN odbywają się raz w miesiącu w Brukseli, z wyjątkiem kwietnia, czerwca, września i października. W czerwcu i październiku, zgodnie z protokołem 6 stanowiącym załącznik do Traktatów, ministrowie obradują w Luksemburgu. Natomiast, zwykle w kwietniu i wrześniu posiedzenia Rady ECOFIN mają charakter nieformalny i są organizowane przez i w państwie sprawującym przewodnictwo w Radzie UE w danym półroczu. W przeddzień posiedzenia Rady ECOFIN odbywają się spotkania ministrów finansów w ramach Eurogrupy –forum dyskusji państw strefy euro.
Dalsze informacje:
Komunikaty prasowe i oświadczenia