«Powrót

Studenci z Chile w Ministerstwie Finansów

Studenci z Chile w Ministerstwie Finansów

Studenci z Chile w Ministerstwie Finansów

  • 21 grudnia 2017 r. w Ministerstwie Finansów gościli uczestnicy 2. edycji Warsaw Latin Convention.
  • Studenci Universidad de Chile zwiedzili gmach ministerstwa oraz spotkali się z przedstawicielami MF i Krajowej Administracji Skarbowej.

Studenci z Chile w Ministerstwie Finansów

W ramach projektu Warsaw Latin Convention kilkunastoosobowa delegacja studentów z Chile wzięła udział w licznych zajęciach dotyczących polskiego systemu prawnego, ekonomii oraz kultury. Goście z Ameryki Południowej zapoznali się również z pracą takich instytucji państwowych, jak Sąd Najwyższy, Sejm RP oraz Ministerstwo Sprawiedliwości.

Wizyta w Ministerstwie Finansów

Chilijscy studenci spotkali z przedstawicielami departamentów: Współpracy Międzynarodowej i Podatków Dochodowych, a także Krajowej Administracji Skarbowej. Urzędnicy przedstawili studentom zasady współpracy Polski z międzynarodowymi instytucjami finansowymi, ochrony celnej wschodniej granicy Unii Europejskiej oraz założenia walki z międzynarodowym unikaniem opodatkowania i transferem zysków do „rajów podatkowych".

„Mamy nadzieję, że wizyta spodobała się naszym gościom i że takie wydarzenia będą jak najczęstsze. Szczególnie cieszy fakt, że zarówno polscy jak i amerykańscy studenci widzą, że zagadnienia takie jak walka z white collar crimes, agresywną optymalizacją podatkową czy dążenie do uczynienia podatków jasnymi i zrozumiałymi to problemy wspólne dla wszystkich administracji podatkowych. I że możemy się od siebie wiele nauczyć" – ocenił, dyrektor Departamentu Podatków Dochodowych MF Maciej Żukowski.

Goście odbyli również spacer po gmachu ministerstwa, w trakcie którego poznali jego historię i architekturę.

„Cieszymy się, że mogliśmy gościć w Ministerstwie Finansów. To unikalne miejsce, gdzie tradycja spotyka się na każdym kroku z nowoczesnością" – powiedziała Magdalena Mikrowska, studentka prawa na Uniwersytecie Warszawskim, koordynatorka 2. edycji Warsaw Latin Convention.

Studenci z Chile w Ministerstwie Finansów

O projekcie

Warsaw Latin Convention jest rozwijającą się inicjatywą studentów i wykładowców Uniwersytetu Warszawskiego, która ma za zadanie rozwój relacji między Polską a Ameryką Łacińską. W ramach projektu organizowane są konferencje naukowe, warsztaty, wydarzenia kulturalne, a także krótkoterminowe wymiany studenckie, w trakcie których studenci z obu krajów poznają funkcjonowanie prawa w państwach Ameryki Łacińskiej. W lipcu 2017 r. Amerykę Południową odwiedziła już druga grupa polskich studentów. Program obejmował m. in. wizytę na Universidad de Chile i w parlamencie w Valparaiso, a także spotkania z amerykańskimi profesorami i ekspertami od prawa i ekonomii.

«Powrót