«Powrót

Wicepremier Mateusz Morawiecki na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos

Wicepremier Mateusz Morawiecki na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos

Wicepremier Mateusz Morawiecki na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos

Grafika informująca o 47 Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w tym napis
  • Odpowiedzialne i dostosowane do aktualnych wyzwań przywództwo głównym tematem forum w Davos.
  • W spotkaniu uczestniczy 3 tysiące liderów politycznych i gospodarczych, w tym najważniejsi przywódcy światowi.
  • Wicepremier Morawiecki prezentuje Polskę jako ważny, innowacyjny i rosnący rynek.

Responsive and Responsible Leadreship to hasło tegorocznego 47. Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. W spotkaniu od 17 do 19 stycznia 2017 r. bierze udział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Liderzy o wpływie ostatnich wydarzeń na rynek

Podczas Forum w Davos przywódcy i biznesmeni skoncentrują się na ryzyku, jakim dla światowej gospodarki byłaby polityka protekcjonistyczna i niechętna wolnej wymianie handlowej. Temat debat będzie zdominowany przez szeroko pojętą politykę, m.in. program wyborczy Donalda Trumpa (ryzyko wojny handlowej między USA a Chinami), wynik wiosennych wyborów we Francji, Brexit czy przyszłość Unii Europejskiej. Rozmowy będą też dotyczyć błyskawicznego rozwoju robotyzacji, która w najbardziej zaawansowanych krajach rewolucjonizuje proces produkcji przemysłowej.

Łącznie szacuje się, że w tegorocznym Forum udział weźmie około 3 tys. liderów politycznych i gospodarczych. Swój udział potwierdzili m.in. prezydent Chin Xi Jinping, premier Wielkiej Brytanii Theresa May, szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde, odchodzący wiceprezydent USA Joe Biden czy prezes banku Goldman Sachs Lloyd Blankfein.

Polska innowacyjnym rynkiem finansowym

Forum w Davos będzie okazją do spotkań wicepremiera Morawieckiego z szefami banków centralnych oraz ministrami finansów z całego świata. Rozmowy skupią się na wyzwaniach, które stoją przed globalną gospodarką oraz gospodarkami poszczególnych krajów, w tym m.in. sposobów na efektywne uszczelnienie krajowych systemów podatkowych.

Davos umożliwi też zaprezentowanie Polski jako jednego z najbardziej obiecujących, jeśli chodzi o innowacje, rynków finansowych w Europie, który wspiera dynamiczny rozwój zaawansowanych technologii w sektorze usług finansowych.

Nie zabraknie także debaty poświęconej przyszłości Europy po Brexicie i konieczności wypracowania nowego modelu współpracy w ramach Unii Europejskiej.

«Powrót