«Powrót

Zakończona misja MFW – wyniki pozytywne

Zakończona misja MFW – wyniki pozytywne

Zakończona misja MFW – wyniki pozytywne

Zakończyła się misja Międzynarodowego Funduszu Walutowego mająca na celu zapoznanie się z aktualną sytuacją gospodarczą Polski. Przedstawione wyniki są bardzo pozytywne – MFW prognozuje na 2014 rok wzrost PKB na poziomie 2,7% i spadek deficytu do 3,5%.

- Podwyższenie prognoz rozwoju naszej gospodarki przez takie organizacje jak MFW jest bardzo pozytywnym sygnałem – mówił premier Jacek Rostowski. – MFW przewiduje do 2,7% PKB w przyszłym roku a może się okazać, że to tylko początek poprawy. Ocena misji MFW mówi, że nasza polityka gospodarcza jest niemal idealna – podkreślił.

W końcowym oświadczeniu z 22 listopada br. eksperci Funduszu stwierdzili, że wzrost gospodarczy w Polsce zaczyna się umacniać po cyklicznym spowolnieniu. Wraz z ożywieniem należy oczekiwać kontynuacji umiarkowanej konsolidacji fiskalnej w celu zapoczątkowania spadkowego trendu długu publicznego. W tym kontekście, Fundusz oczekuje również wspierającej roli polityki monetarnej. Wg Funduszu obecne ożywienie gospodarcze powinno utrzymać się w 2014 r. - pobudzane popytem krajowym. MFW prognozuje 1,3% wzrost PKB w tym roku i 2,7% w 2014 roku. Możliwe zawirowania na światowych rynkach finansowych lub dłuższy okres wolniejszego wzrostu gospodarczego w Europie mogą jednak osłabić perspektywy wzrostu Polski. Elastyczna Linia Kredytowa (przyznana Polsce przez MFW w styczniu 2013 r. na dwa lata w kwocie 33,8 mld USD) pełni rolę pozytywnego sygnalizatora stabilności polskiej gospodarki zapewniając ubezpieczenie od tych ryzyk.

Fundusz dostrzega pozytywne skutki proponowanych zmian w systemie emerytalnym, poprzez poprawę wskaźników fiskalnych, ale podkreśla potrzebę dalszej reformy systemu zabezpieczenia społecznego. Dotyczy to szczególnie emerytur dla uprzywilejowanych grup zawodowych oraz rent. MFW oczekuje, że deficyt sektora rządowego i samorządowego (general government deficit) osiągnie 4,6% PKB w 2013 r. i 3,5% w roku 2014. Fundusz podkreśla znaczenie dalszego ograniczania wydatków budżetowych, unikanie cięć inwestycji publicznych oraz możliwe działania na rzecz wzmocnienia administracji podatkowej. Fundusz pozytywnie ocenia planowaną regułę fiskalną, które przyjęcie – wraz z obniżeniem (w efekcie zmian w OFE) progów ostrożnościowych dot. długu publicznego – powinno pomóc w zbliżeniu do 2016r. do średniookresowego celu okresowego (Medium-Term Objective) wynoszącego 1% PKB (w ujęciu deficytu strukturalnego).

Fundusz dostrzega odporność polskiego sektora finansowego, nawet w obliczu słabego wzrostu. Jednocześnie zwraca uwagę na potrzebę kontrolowania rozwoju sytuacji w zakresie kredytów zagrożonych oraz zwiększenia nadzoru nad zarządzaniem ryzykiem kredytowym banków. MFW wzywa do postępów w pracach nad ustawami dot. nadzoru makroostrożnościowego oraz uporządkowanej likwidacji banków jako podstawowych narzędzi do zapobiegania kryzysom i ich rozwiązywania, istotne także w świetle inicjatyw podejmowanych na poziomie UE. Fundusz zauważa pewne niedociągnięcia w sektorze kas oszczędnościowych (SKOK) i proponuje by instytucja nadzorcza (KNF) wymagała od SKOKów znajdujących się w słabej sytuacji finansowej przedstawiania planów naprawczych tych instytucji.

Pliki do pobrania

«Powrót