Odblokowanie płatności dla Polski na rzecz projektów drogowych

Odblokowanie płatności dla Polski na rzecz projektów drogowych

Odblokowanie płatności dla Polski na rzecz projektów drogowych

Komisja Europejska podjęła 27.03.2013 r. decyzję o odblokowaniu płatności dla Polski na rzecz projektów drogowych realizowanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Komisja doceniła profesjonalizm strony polskiej, który umożliwił wyjątkowo szybkie przywrócenie płatności.

Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej, pełniący funkcję Instytucji Audytowej, przy pomocy Departamentu Ochrony Interesów Finansowych Unii Europejskiej w Ministerstwie Finansów, na prośbę Komisji Europejskiej (KE), dokonał oceny działań podjętych przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (MRR) w zakresie wymaganym przez Komisję Europejską. Pozytywna ocena działań MRR została przekazana przez Instytucję Audytową do Komisji Europejskiej 15 marca 2013 r. Docenione zostało również szczególne zaangażowanie w weryfikację materiałów i przygotowanie opinii audytowej dla KE dyr. dyr. Agnieszki Królikowskiej i Urszuli Olędzkiej wraz ze współpracownikami z Departamentu Ochrony Interesów Finansowych Unii Europejskiej w Ministerstwie Finansów.

W oparciu o informacje przekazane przez Polskę Komisja Europejska pozytywnie oceniła analizy i dokumenty przygotowane przez polskie władze oraz doceniła wyjątkową intensywność , terminowość i skuteczność działań. Pozwoliło to na odblokowanie płatności w wyjątkowo krótkim terminie 3 miesięcy od decyzji Komisji z 21 grudnia 2012 r.

Jakość pracy polskiej Instytucji Audytowej została już w 2012 r. pozytywnie oceniona przez Komisję Europejską. Wyraziła ona opinię, że w odniesieniu do 16 wdrażanych w Polsce programów operacyjnych, KE może polegać na wynikach pracy polskich służb audytowych i ograniczyć własne audyty do wyjątkowych sytuacji. Ocenę taką jednocześnie z Polską otrzymało 9 państw członkowskich dla 49 wdrażanych programów operacyjnych. Polska na tle innych krajów członkowskich wypada zatem bardzo korzystnie. Uzyskanie pozytywnego efektu przeprowadzonej przez KE procedury jest ogromnym sukcesem państwa członkowskiego.

Wcześniej, w 2011 r., również Europejski Trybunał Obrachunkowy uznał polską Instytucję Audytową za jedną z najlepszych w Europie. Spośród badanych uzyskała ona najlepsze wyniki cząstkowe, a ogólna ocena wskazuje na jej skuteczne funkcjonowanie.