Euro w Polsce, Pełnomocnik Rządu ds. Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską

Aktualizacja serwisu Pełnomocnika – Sprawozdania KE

Aktualizacja serwisu Pełnomocnika – Sprawozdania KE

Aktualizacja serwisu Pełnomocnika – Sprawozdania KE

Informujemy o aktualizacji serwisu Pełnomocnika Rządu ds. Wprowadzenia Euro. W zakładce „Raporty" dodano dział „Sprawozdania KE w sprawie praktycznych przygotowań do rozszerzenia strefy euro".

Najnowsze, jedenaste sprawozdanie Komisji koncentruje się na praktycznych przygotowaniach do wprowadzenia wspólnej waluty Estonii, która 1 stycznia 2011 r. stanie się siedemnastym członkiem strefy euro. W raporcie opisano przygotowania Estonii w następujących obszarach: wprowadzenie gotówki do obiegu, przygotowania administracji publicznej, sektora przedsiębiorstw, środków służących ochronie konsumentów w okresie przejścia na euro oraz kampanii informacyjnej.

Zgodnie z oceną Komisji, przygotowania do przyjęcia wspólnej waluty w Estonii są zaawansowane. Zalecono jednak dalsze działania w wybranych obszarach w końcowej fazie przygotowań do wprowadzenia wspólnej waluty.

KE pozytywnie oceniła udział Eesti Post (poczty estońskiej) w zaopatrzeniu obywateli w „gotówkowe" euro oraz w wycofaniu z obiegu estońskich koron. Dzięki zaangażowaniu poczty, usługi w ww. zakresie będą dostępne w każdym powiecie w oddziałach banków lub urzędach pocztowych. Równie pozytywnie została oceniona decyzja w sprawie uzupełniania bankomatów niskimi nominałami, służąca uniknięciu problemów z wydawaniem reszt przez sprzedawców w początkowym okresie po wprowadzeniu wspólnej waluty. Jednocześnie Komisja podkreśliła konieczność dobrego przygotowania banków oraz estońskiej poczty na dodatkowe obciążenie pracą i większą liczbą klientów w pierwszych dniach stycznia.

W raporcie zwrócono także uwagę na konieczność regularnego monitorowania przygotowań przedsiębiorstw oraz właściwej implementacji inicjatywy na rzecz uczciwych praktyk cenowych. W opinii KE powinny zostać podjęte starania w celu dalszego upowszechnienia inicjatywy, szczególnie pośród małych i średnich przedsiębiorstw. Przystąpić do niej powinny także wszystkie władze lokalne. Należy uważnie monitorować ewentualne nadużycia cenowe, w szczególności w pierwszych dniach stycznia, oraz odpowiednio egzekwować zasady dotyczące podwójnej ekspozycji cen.