Euro w Polsce, Pełnomocnik Rządu ds. Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską

Dziesiąte sprawozdanie z działalności Pełnomocnika Rządu ds. Wprowadzenia Euro

Dziesiąte sprawozdanie z działalności Pełnomocnika Rządu ds. Wprowadzenia Euro

Dziesiąte sprawozdanie z działalności Pełnomocnika Rządu ds. Wprowadzenia Euro

Kontynuacja prac nad aktualizacją Narodowego Planu Wprowadzenia Euro to jedno z głównych działań omówionych w Sprawozdaniu Pełnomocnika Rządu ds. Wprowadzenia Euro za okres od 1 kwietnia do 30 września 2013 r., które 21 października br. zostało przyjęte przez Komitet do Spraw Europejskich, 30 października br. przez Komitet Rady Ministrów, a 6 listopada br. przekazane do wiadomości członkom Rady Ministrów.

W okresie objętym sprawozdaniem kontynuowano prace mające na celu aktualizację Narodowego Planu Wprowadzenia Euro – najważniejszego dokumentu na drodze Polski do przyjęcia wspólnej waluty. Jego opracowanie stanowi równocześnie realizację jednego z filarów strategii integracji Polski ze strefą euro, zapisanych m.in. w Programie Konwergencji – Aktualizacja 2013. W związku z powyższym wybrane organy międzyinstytucjonalnej struktury ds. przygotowań do wprowadzenia euro w Polsce prowadziły prace mające na celu przeanalizowanie implikacji zmian instytucjonalnych w Unii Europejskiej dla polskiej strategii integracji ze strefą euro.

W okresie sprawozdawczym odbyło się trzynaste posiedzenie Rady Koordynacyjnej, organu mającego za zadanie m.in. koordynowanie działań przygotowawczych do wprowadzenia euro, w tym prac Zespołów Roboczych i Grup Zadaniowych. Na posiedzeniu omówiono stan realizacji i harmonogram dalszych prac nad aktualizacją Narodowego Planu Wprowadzenia Euro oraz jego dokumentami uzupełniającymi.

Biuro Pełnomocnika Rządu publikuje regularnie w serwisie www.euro.mf.gov.pl efekty prac analitycznych związanych z integracją walutową Polski ze strefą euro.

W okresie sprawozdawczym ukazywał się regularnie Monitor konwergencji nominalnej – przedstawiający stan wypełnienia przez Polskę kryteriów z Maastricht, Monitor opinii publicznej – zawierający wyniki badań opinii publicznej na temat zagadnień związanych z wprowadzeniem euro w Polsce, jak również Monitora konwergencji realnej (uprzednio Monitor konwergencji cyklicznej), którego głównym celem jest przedstawienie stanu konwergencji realnej krajów Unii Europejskiej.

Szczegółowe informacje na temat działań Pełnomocnika Rządu i międzyinstytucjonalnej struktury ds. wprowadzenia euro w okresie sprawozdawczym, znajdują się w najnowszym sprawozdaniu dostępnym w zakładce Pełnomocnik Rządu ds. Euro.