Euro w Polsce, Pełnomocnik Rządu ds. Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską

Trzynaste sprawozdanie z działalności Pełnomocnika Rządu ds. Wprowadzenia Euro

Trzynaste sprawozdanie z działalności Pełnomocnika Rządu ds. Wprowadzenia Euro

Trzynaste sprawozdanie z działalności Pełnomocnika Rządu ds. Wprowadzenia Euro

Omówienie działań podejmowanych przez Pełnomocnika Rządu i kierowaną przez niego międzyinstytucjonalną strukturę ds. przygotowań do wprowadzenia euro, mających na celu realizację filarów strategii integracji walutowej, to jeden z głównych tematów Sprawozdania Pełnomocnika Rządu ds. Wprowadzenia Euro za okres od 1 października 2014 r. do 31 marca 2015 r. (link otwiera plik PDF, 169 KB)

W ramach realizacji I. filara polskiej strategii integracji walutowej (ukierunkowanie polityki gospodarczej Polski, jeszcze przed przyjęciem euro, na trwałe wypełnienie kryteriów konwergencji nominalnej) Biuro Pełnomocnika Rządu regularnie publikowało Monitor konwergencji nominalnej, w którym przedstawiano aktualny stan wypełnienia przez Polskę kryteriów z Maastricht. W okresie za który sporządzono sprawozdanie ukazał się szósty numer Monitora opinii publicznej, publikacji Biura Pełnomocnika przedstawiającej aktualne wyniki badań opinii publicznej dotyczące wprowadzenia euro w Polsce. Przedstawiono w nim również wyniki badań związane z oceną członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Ponadto na posiedzeniu Zespołu Roboczego ds. Dostosowań Prawnych zaprezentowano ocenę stanu wypełnienia konwergencji prawnej, przedstawioną w ostatnich Raportach o konwergencji.
W zakresie realizacji II. Filara (podjęcie innych działań wzmacniających potencjał i elastyczność polskiej gospodarki) Ministerstwo Finansów i Narodowy Bank Polski, w ramach Euro Adoption Technical Assistance Banku Światowego, kontynuowały prace nad projektami badawczymi mającymi na celu wnikliwą analizę bieżącej sytuacji, zdiagnozowanie potencjalnych problemów oraz zaproponowanie rozwiązań na rzecz wzrostu konkurencyjności polskiego eksportu oraz poprawy elastyczności rynku produktów.

W okresie sprawozdawczym w ramach III. Filara (gruntowne przygotowanie techniczno-organizacyjnej strony procesu zamiany waluty) najwyższe gremia struktury organizacyjnej ds. wprowadzenia euro (Narodowego Komitetu Koordynacyjnego do Spraw Euro oraz Rady Koordynacyjnej), jak również wybrane Zespoły Robocze oraz Grupa Zadaniowa kontynuowały analizy w zakresie implikacji reform instytucjonalnych w strefie euro dla procesu przygotowań do wprowadzenia euro w Polsce. Prace te dotyczyły zarówno wpływu wskazanych zmian na stabilność samej strefy euro (w ramach IV. filara: ustabilizowanie sytuacji w strefie euro, w szczególności potwierdzenie rzeczywistej skuteczności podjętych reform i kompletność architektury instytucjonalnej strefy euro), jak i oceny ich wpływu na zakres praktycznych dostosowań do wprowadzenia euro.

Sprawozdanie Pełnomocnika Rządu ds. Wprowadzenia Euro za okres od 1 października 2014 r. do 31 marca 2015 r. 12 maja br. zostało przyjęte przez Komitet do Spraw Europejskich, 21 maja br. przez Stały Komitet Rady Ministrów, a 27 maja br. zostało przekazane do wiadomości członkom Rady Ministrów.

Najnowsze Sprawozdanie jest dostępne w serwisie internetowym Pełnomocnika Rządu w zakładce Pełnomocnik Rządu ds. Euro.