Euro w Polsce, Pełnomocnik Rządu ds. Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską

Szóste wydanie Monitora Konwergencji Realnej

Szóste wydanie Monitora Konwergencji Realnej

Szóste wydanie Monitora Konwergencji Realnej

W dziale „Analizy i materiały informacyjne" (link do strony wewnętrznej) serwisu internetowego Pełnomocnika Rządu ds. Wprowadzenia Euro przez RP opublikowano nowe wydanie Monitora Konwergencji Realnej (wcześniej: Monitor Konwergencji Cyklicznej), publikacji Biura Pełnomocnika przedstawiającej stopień podobieństwa gospodarki polskiej i strefy euro w zakresie struktury oraz wahań koniunkturalnych.

W wyniku przeprowadzonej w najnowszym numerze Monitora analizy, uwzględniającej dane do IV kw. 2014r., wskazano na utrzymanie wysokiego poziomu skorelowania cykli koniunkturalnych w Polsce i strefie euro w okresie I kw. 2013 – IV kw. 2014 r. W przypadku analizowanych krajów z derogacją obserwowany jest wzrost zróżnicowania w zakresie podobieństwa gospodarek względem wspólnego obszaru walutowego od czasu wejścia do Unii Europejskiej. Tendencja ta stanowi jednak naturalną charakterystykę procesu doganiania i w dłuższej perspektywie może skutkować wyższym poziomem podobieństwa w stosunku do strefy euro.

Dodatkowo, w najnowszym numerze Monitora Konwergencji Realnej podjęto próbę podsumowania doświadczeń z przeprowadzenia dewaluacji wewnętrznej w republikach bałtyckich. Kraje te zmagały się ze znaczącym spadkiem PKB spowodowanym w dużej mierze globalnym kryzysem finansowym. Doświadczenia państw bałtyckich potwierdzają, że dewaluacja wewnętrzna może być instrumentem służącym odzyskaniu konkurencyjności. Najlepszym przykładem korzyści płynących z tego rozwiązania jest Estonia.

Ponadto, dokonano aktualizacji oceniany stopnia konwergencji realnej ze strefą euro państw, w których kryzys ujawnił się w największym stopniu (por. temat specjalny z Monitora Konwergencji Cyklicznej, opublikowanego w 2012 r.). Najnowsze wyniki analizy wskazują na brak jednolitego wzorca charakteryzującego wskazane kraje. Grecja wykazuje generalnie najniższy i wciąż pogarszający się stopień podobieństwa struktur gospodarczych oraz korelacji cykli koniunkturalnych w stosunku do strefy euro. Hiszpanii i Portugalii różnice strukturalne nie przeszkodziły w osiągnięciu wysokiego poziomu zbieżności cyklicznej. Włochy są najbardziej podobne do strefy euro, spośród porównywanych krajów, pod względem wszystkich analizowanych aspektów