Euro w Polsce, Pełnomocnik Rządu ds. Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską

Listopadowe wydanie Monitora Konwergencji Nominalnej

Listopadowe wydanie Monitora Konwergencji Nominalnej

Listopadowe wydanie Monitora Konwergencji Nominalnej

W dziale „Analizy i materiały informacyjne" serwisu internetowego Pełnomocnika Rządu do Spraw Wprowadzenia Euro Przez Rzeczpospolitą Polską zamieszczono najnowsze, listopadowe wydanie Monitora konwergencji nominalnej, publikacji Biura Pełnomocnika, w której przedstawiony jest bieżący stan wypełnienia przez Polskę i inne kraje Unii Europejskiej kryteriów konwergencji. Monitor jest publikowany w pierwszych dniach roboczych każdego miesiąca.

Obecnie Polska wypełnia wyłącznie kryterium stóp procentowych. We wrześniu br. średnia długoterminowa stopa procentowa za ostatnie 12 miesięcy wynosiła 5,9% i była o 0,1 pkt. proc. niższa od wartości referencyjnej.

Wartość referencyjna dla kryterium stabilności cen wzrosła we wrześniu br. do 2,1%. Jedynymi państwami UE, w których zanotowano wówczas spadek indeksu HICP w kategoriach średniorocznych, były Irlandia i Łotwa. Podobnie jak w poprzednich miesiącach, nie uwzględniono ich przy kalkulacji wartości referencyjnej jako państw ze stopą inflacji znacząco odbiegającą w dół od pozostałych państw strefy euro. Średnie tempo wzrostu indeksu HICP w Polsce w ostatnich 12 miesiącach spadło tymczasem do 2,9% i w konsekwencji różnica między nim a wartością referencyjną we wrześniu ponownie się obniżyła – do 0,8 pkt. proc.

Zmienność kursu złotego względem euro pozostała w październiku na poziomie zbliżonym do poprzednich miesięcy. Jej miary przekraczają wartości sprzed nasilenia kryzysu finansowego w 2008 r.. Miara zmienności ERV w ujęciu miesięcznym wyniosła we wrześniu 8,1, a w kwartalnym 7,8. Zmienności implikowane z opcji walutowych pozostawały stabilne.