Euro w Polsce, Pełnomocnik Rządu ds. Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską

Listopadowe wydanie Monitora Konwergencji Nominalnej

Listopadowe wydanie Monitora Konwergencji Nominalnej

Listopadowe wydanie Monitora Konwergencji Nominalnej

W dziale „Analizy i materiały informacyjne" serwisu internetowego Pełnomocnika Rządu do Spraw Wprowadzenia Euro Przez Rzeczpospolitą Polską zamieszczono najnowsze, listopadowe wydanie Monitora konwergencji nominalnej, publikacji Biura Pełnomocnika, w której przedstawiony jest bieżący stan wypełnienia przez Polskę i inne kraje Unii Europejskiej kryteriów konwergencji.

We wrześniu 2012 r. Polska nie wypełniała kryterium stabilności cen. Średnie 12-miesięczne tempo wzrostu indeksu HICP wyniosło 4,1% (wzrost o 0,1 pkt. proc. w stosunku do sierpnia br). Zmiany w stosunku do sierpnia br. nie zaobserwowano w przypadku wartości referencyjnej, która wyniosła 3,0%. Listopadowe prognozy Komisji Europejskiej dla wszystkich państw UE implikują kształtowanie się inflacji w Polsce poniżej wartości referencyjnej dla kryterium stabilności cen od IV kw. 2013 r.

Również kryterium stóp procentowych nie zostało wypełnione we wrześniu br. Średnia długoterminowa stopa procentowa za ostatnie 12 miesięcy wyniosła 5,4% i była o 1,7 pkt. proc. wyższa od wartości referencyjnej, która wyniosła 3,7%. Wartość referencyjna kryterium została wyliczona w oparciu o dane dotyczące wyłącznie jednego państwa, gdyż bazując na treści Raportu o konwergencji 2012 Komisji Europejskiej z grupy referencyjnej wykluczono państwa objęte programem pomocowym UE/MFW.

W związku z nałożoną na Polskę procedurą nadmiernego deficytu nie jest wypełnione kryterium fiskalne. Kryterium kursu walutowego nie jest wypełnione ze względu na fakt, że Polska nie uczestniczy w mechanizmie ERM II.