Euro w Polsce, Pełnomocnik Rządu ds. Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską

Marcowe wydanie Monitora Konwergencji Nominalnej

Marcowe wydanie Monitora Konwergencji Nominalnej

Marcowe wydanie Monitora Konwergencji Nominalnej

W dziale „Analizy i materiały informacyjne" serwisu internetowego Pełnomocnika Rządu do Spraw Wprowadzenia Euro Przez Rzeczpospolitą Polską zamieszczono najnowsze, styczniowe wydanie Monitora konwergencji nominalnej, publikacji Biura Pełnomocnika, w której przedstawiony jest bieżący stan wypełnienia przez Polskę i inne kraje Unii Europejskiej kryteriów konwergencji.

W styczniu 2012 r. Polska nie wypełniała kryterium stabilności cen. Lutowe prognozy Komisji Europejskiej dla wszystkich państw UE implikują niewypełnianie przez Polskę tego kryterium w horyzoncie prognozy, tj. do końca 2013 r. Z prognoz wynika, że różnica między odpowiednią wartością dla Polski a wartością referencyjną powinna się w tym okresie zawierać w przedziale 0,4-1,4 pkt. proc. i będzie wyższa niż wcześniej oczekiwano (maksymalnie 1,4 pkt. proc. w 2012 r. wobec oczekiwanego wcześniej 0,5 pkt. proc.).

W styczniu 2012 r. Polska wypełniała kryterium stóp procentowych. Jednocześnie Polska – obok Węgier i Czech – pozostaje w gronie 3 państw UE o najbardziej zmiennych kursach walut.