Euro w Polsce, Pełnomocnik Rządu ds. Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską

Marcowe wydanie Monitora Konwergencji Nominalnej

Marcowe wydanie Monitora Konwergencji Nominalnej

Marcowe wydanie Monitora Konwergencji Nominalnej

W dziale „Analizy i materiały informacyjne" serwisu internetowego Pełnomocnika Rządu do Spraw Wprowadzenia Euro Przez Rzeczpospolitą Polską zamieszczono najnowsze, marcowe wydanie Monitora konwergencji nominalnej, publikacji Biura Pełnomocnika, w której przedstawiony jest bieżący stan wypełnienia przez Polskę i inne kraje Unii Europejskiej kryteriów konwergencji. Monitor jest publikowany w pierwszych dniach roboczych każdego miesiąca.

W styczniu 2011 r. średnie tempo wzrostu indeksu HICP w Polsce w ostatnich 12 miesiącach zrównało się z wartością referencyjną dla kryterium stabilności cen na poziomie 2,6%. Stało się tak po raz pierwszy od września 2008 r. i wynikało to przede wszystkim ze wzrostu stopy inflacji w państwach UE o najbardziej stabilnych cenach: Słowacji, Holandii i Niemczech. Powyższa sytuacja ma prawdopodobnie przejściowy charakter. Bieżąca stopa inflacji HICP w Polsce wynosi bowiem 3,5% r/r i znacząco przekracza 12-miesięczną średnią kroczącą. Ponadto listopadowe prognozy Komisji Europejskiej (wraz z ich marcową aktualizacją dla Polski i 6 innych państw UE) nie przewidują ponownego spełnienia kryterium stabilności cen przez Polskę w horyzoncie prognozy, tzn. do końca 2012 r. Wynika z nich, że różnica między wartością dla Polski a wartością referencyjną spadnie do ok. 0,1-0,2 pkt. proc. w pierwszej połowie 2011 r., a następnie wzrośnie do ok. 0,7-0,9 pkt. proc.

 W styczniu 2011 r. Polska nie wypełniała kryterium stóp procentowych. Średnia długoterminowa stopa procentowa za ostatnie 12 miesięcy wynosiła 5,8% i była o 0,6 pkt. proc. wyższa od wartości referencyjnej.