Euro w Polsce, Pełnomocnik Rządu ds. Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską

Marcowe wydanie Monitora Konwergencji Nominalnej

Marcowe wydanie Monitora Konwergencji Nominalnej

Marcowe wydanie Monitora Konwergencji Nominalnej

W dziale „Analizy" serwisu internetowego Pełnomocnika Rządu do Spraw Wprowadzenia Euro Przez Rzeczpospolitą Polską zamieszczono najnowsze, marcowe wydanie Monitora konwergencji nominalnej, publikacji Biura Pełnomocnika, w której przedstawiony jest bieżący stan wypełnienia przez Polskę i inne kraje Unii Europejskiej kryteriów konwergencji. Monitor jest publikowany w pierwszych dniach roboczych każdego miesiąca.

Obecnie Polska nie wypełnia żadnego kryterium konwergencji nominalnej. Według danych ze stycznia ubiegłego roku, Polska – podobnie jak w październiku ubiegłego roku – nie wypełniała kryterium stóp procentowych (Polska: 6,2%, wartość referencyjna: 5,7%). Stało się tak, gdyż w grupie państw referencyjnych za ten miesiąc znalazły się kraje o relatywnie niskich długoterminowych stopach procentowych – Francja, Niemcy i Luksemburg.

Oczekiwania analityków rynkowych, ankietowanych w lutym przez agencję Reuters, w odniesieniu do terminu przystąpienia Polski do strefy euro wskazują na rok 2015 (mediana). Oczekiwany termin przyjęcia euro oddalił się o rok w porównaniu z poprzednim, listopadowym badaniem. Przesunięcie oczekiwanej przez rynek daty przyjęcia euro potwierdza również analiza euro-day.