Euro w Polsce, Pełnomocnik Rządu ds. Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską

Ósme sprawozdanie z działalności Pełnomocnika Rządu ds. Wprowadzenia Euro

Ósme sprawozdanie z działalności Pełnomocnika Rządu ds. Wprowadzenia Euro

Ósme sprawozdanie z działalności Pełnomocnika Rządu ds. Wprowadzenia Euro

Współpraca w ramach projektu twinningowego oraz organizacja międzynarodowej konferencji nt. zarządzania gospodarczego w UE – to tylko wybrane działania przedstawione w Sprawozdaniu Pełnomocnika Rządu ds. Wprowadzenia Euro za okres od 1 kwietnia do 30 września 2012 r., które zostało przyjęte 30 września br. przez Komitet do Spraw Europejskich, 13 listopada przez Komitet Rady Ministrów, a 21 listopada br. zostało przekazane członkom Rady Ministrów.


W okresie sprawozdawczym kontynuowano rozpoczętą w 2011 r. współpracę twinningową w ramach projektu Euro changeover in Poland ─ facilitating an efficient future transition to the euro in Poland, realizowanego z wybranymi krajami strefy euro, tj. Austrią, Holandią i Słowacją oraz Komisją Europejską. Współpraca ma na celu wymianę wiedzy i doświadczeń ekspertów zagranicznych zaangażowanych w proces integracji walutowej w swoim kraju z przedstawicielami polskiej struktury organizacyjnej.

W lipcu br. odbyła się międzynarodowa konferencja współorganizowana przez Komisję Europejską i Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Wprowadzenia Euro przez RPpt. Conference on Economic Governance in the EU/ euro area – What lessons for Poland? Podczas konferencji dokonano przeglądu i oceny zmian w systemie zarządzania gospodarczego w UE ze szczególnym naciskiem na wpływ tych zmian na sytuację państw z derogacją, w tym Polski.

W okresie obejmującym sprawozdanie odbyło się jedenaste posiedzenie Rady Koordynacyjnej, w trakcie której Pełnomocnik Rządu omówił obecną sytuację w strefie euro i jej wpływ na proces integracji Polski ze strefą euro oraz przedstawił filary integracji zapisane w Aktualizacji Programu Konwergencji 2012 oraz w przyjętym przez Komitet ds. Europejskich Narodowym Planie Wprowadzenia Euro. Podczas posiedzenia podsumowano również stan realizacji zadań przewidzianych do zakończenia w okresie czerwiec 2012 – czerwiec 2013 (Grupa II Etapu I).

W serwisie Pełnomocnika Rządu www.euro.mf.gov.pl regularnie publikowano efekty prac analitycznych związanych z integracją Polski ze strefą euro. W szczególności, ukazywał się Monitor konwergencji nominalnej przedstawiający stan wypełnienia przez Polskę kryteriów z Maastricht. Opublikowało pierwsze wydanie Monitora stabilności strefy euro, którego celem jest ocena stabilności strefy euro, stanowiącej jeden z filarów strategii integracji Polski ze strefą euro.

W ramach serii MF Working Papers opublikowano artykuł Does the halo effect still hold? Implications for the euro-candidates from the analysis of the EA bond market - the crisis perspective, stanowiący podsumowanie analizy ekonometrycznej zróżnicowania poziomu rentowności obligacji skarbowych krajów strefy euro.

Szczegółowe informacje na temat działań Pełnomocnika Rządu w okresie sprawozdawczym, znajdują się w najnowszym sprawozdaniu dostępnym w ramach zakładki Pełnomocnik Rządu ds. Euro.