Euro w Polsce, Pełnomocnik Rządu ds. Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską

«Powrót

Piąte sprawozdanie z działalności Pełnomocnika Rządu ds. Wprowadzenia Euro

Piąte sprawozdanie z działalności Pełnomocnika Rządu ds. Wprowadzenia Euro

Piąte sprawozdanie z działalności Pełnomocnika Rządu ds. Wprowadzenia Euro

Zakończenie prac nad zmianą rozporządzenia w sprawie powołania międzyinstytucjonalnej struktury organizacyjnej ds. wprowadzenia euro (zaakceptowaną przez Radę Ministrów 25 marca br.), publikacja Ram Strategicznych Narodowego Planu Wprowadzenia Euro, organizacja międzynarodowej konferencji nt. praktycznych przygotowań do wprowadzenia euro – to tylko wybrane działania przedstawione w Sprawozdaniu Pełnomocnika Rządu ds. Wprowadzenia Euro za okres od 1 października 2010 r. do 31 marca 2011 r., które zostało przyjęte w dniu 12 maja br. przez Komitet do Spraw Europejskich, 25 maja br. przez stały Komitet Rady Ministrów, a 30 maja br. zostało rozesłane do członków Rady Ministrów.

W okresie sprawozdawczym Pełnomocnik Rządu i jego Biuro kontynuowali działalność informacyjno-edukacyjną na temat integracji Polski ze strefą euro, biorąc czynny udział w konferencjach, seminariach i prezentacjach. Ponadto w marcu br. odbyła się konferencja pt. Euro changeover – what should or shouldn't be done? Conference on Euro Changeover Preparations, współorganizowana przez Pełnomocnika Rządu i Komisję Europejską.

W okresie obejmującym sprawozdanie Zespoły Robocze, które przekazały analizy doświadczeń państw strefy z końcem września 2010 r., otrzymały rekomendacje przygotowane przez Pełnomocnika Rządu. Następnie te zespoły, którym rekomendowano kontynuację prac nad zadaniem, uzupełniały opracowania o aspekty wskazane przez Pełnomocnika Rządu. Zespoły Robocze pracowały również nad wkładami do Narodowego Planu Wprowadzenia Euro. Informacje na temat dat posiedzeń i materiałów przekazanych Radzie przez Zespołu znajdują się w załączniku do sprawozdania, a raporty z prac gremiów wchodzących w skład ww. struktury, zostały opublikowane w serwisie Pełnomocnika Rządu.

Rada Koordynacyjna, która spotkała się w okresie sprawozdawczym dwukrotnie, uzgodniła propozycje zmiany rozporządzenia z dnia 3 listopada 2009 r. powołującego międzyinstytucjonalną strukturę organizacyjną ds. euro oraz zaakceptowała zmiany w swoim regulaminie. Rada przedyskutowała także wyniki wspomnianych wcześniej analiz doświadczeń państw UE, przygotowanych przez Zespoły Robocze oraz zatwierdziła raporty z ich prac.

W okresie sprawozdawczym odbyło się również trzecie posiedzenie Narodowego Komitetu Koordynacyjnego do Spraw Euro, na którym omówiono m.in. wyniki analiz doświadczeń państw Unii Europejskiej w zakresie przygotowań do integracji walutowej, wytyczne do opracowania Narodowego Planu Wprowadzenia Euro, jak również efekty monitorowania prac Zespołów Roboczych.

Biuro Pełnomocnika Rządu publikuje regularnie w serwisie www.euro.mf.gov.pl efekty własnych prac analitycznych związanych z integracją walutową Polski ze strefą euro. W okresie sprawozdawczym na początku każdego miesiąca ukazywał się Monitor konwergencji nominalnej, przedstawiający stan wypełnienia przez Polskę kryteriów z Maastricht. Zaktualizowano Monitor konwergencji cyklicznej i opublikowano Monitor opinii publicznej. W serwisie internetowym Pełnomocnika Rządu ukazały się również inne analizy przeprowadzone przez Biuro, m.in. Euroopracowania nt. wypełnienia kryterium stabilności kursowej oraz ochrony konsumentów w procesie wprowadzenia euro, jak również wyniki zrealizowanych w Biurze projektów badawczych z serii MF Working Papers.

Więcej informacji na temat działań Pełnomocnika Rządu w okresie od 1 października 2010 r. do 31 marca 2011 r., znajduje się w najnowszym sprawozdaniu dostępnym w zakładce Pełnomocnik Rządu ds. Euro.

«Powrót