Euro w Polsce, Pełnomocnik Rządu ds. Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską

Seminarium Biura: Kryzys strefy euro – implikacje dla państw z derogacją

Seminarium Biura: Kryzys strefy euro – implikacje dla państw z derogacją

Seminarium Biura: Kryzys strefy euro – implikacje dla państw z derogacją

W piątek, 13 kwietnia 2012 r., w Ministerstwie Finansów odbyło się seminarium zorganizowane przez Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Wprowadzenia Euro pt. „Kryzys strefy euro – implikacje dla państw z derogacją".

Podczas seminarium zostały zaprezentowane najważniejsze aspekty wpływu, jaki może wywrzeć bieżący kryzys w strefie euro na bilans kosztów i korzyści z przyjęcia euro dla państw, które są do tego zobowiązane. Z jednej strony omówiono negatywne implikacje kryzysu dla bilansu, czyli aspekty, które mogą oznaczać wyższe niż dotychczas koszty i niższe korzyści dla przyszłych kandydatów do strefy euro, z drugiej strony wskazano na „plusy", tj. czynniki, które oznaczać będą potencjalnie niższe koszty i wyższe korzyści. Prezentacja bazowała na opracowaniu autorstwa pracowników Biura pt. "EMU: the (post-)crisis perspective. Literature survey and implications for the euro-candidates".

Konkluzją z seminarium pozostaje konieczność zrewidowania i dostosowania do nowej rzeczywistości gospodarczo-instytucjonalnej dotychczasowego bilansu korzyści i kosztów związanych z przystąpieniem Polski do strefy euro. Będzie to jednak możliwe dopiero po zakończeniu trwających od wielu miesięcy zmian w architekturze instytucjonalnej UE i strefy euro oraz weryfikacji skuteczności nowych rozwiązań w praktyce.

Seminarium skierowane było do przedstawicieli międzyinstytucjonalnej struktury organizacyjnej ds. wprowadzenia euro w Polsce oraz głównych ekonomistów rynkowych. W seminarium uczestniczyli także przedstawiciele świata akademickiego.