W opracowaniu zostały przedstawione doświadczenia państw strefy euro – zarówno „nowych" państw członkowskich tych, które wspólną walutę wprowadziły w latach 2007-2010, jak również państw tych, które wprowadziły euro gotówkowe w 2002 r. Materiał przedstawia działania podjęte w ww. państwach w związku z przyjęciem euro m.in. w zakresie wyboru scenariusza wprowadzenia euro do obiegu gotówkowego, pozyskania banknotów i monet, zaopatrzenia pierwotnego sektora bankowego, zaopatrzenia wtórnego sektora detalicznego, wycofania waluty narodowej oraz działań informacyjnych poświęconych wymianie banknotów i monet.
Analiza praktycznych rozwiązań w zakresie wymiany waluty zastosowanych przez państwa członkowskie Unii Europejskiej stanowi cenne źródło informacji dla państw z derogacją. Na uwagę zasługują zarówno rozwiązania warte naśladowania, jak i niedociągnięcia, których Polska powinna starać się uniknąć.
Niniejszy materiał ma charakter roboczy. Opisane propozycje rozwiązań w procesie wprowadzenia euro odzwierciedlają stanowisko Zespołu Roboczego ds. Wprowadzenia Banknotów i Monet Euro i nie są wiążące.